جنس اورینگ

/جنس اورینگ

جنس اورینگ

در این مقاله در رابطه با جنس اورینگ ها و کاربردهای آن ها صحبت خواهد شد. اورینگ‌ها پیچیدگی‌ها و چالش‌های مختلفی را در زندگی روزمره‌مان حل می‌کنند و در صنایع مختلف نیز استفاده می‌شوند.

انتخاب اورینگ‌ها بر اساس چندین فاکتور مهم صورت می‌پذیرد. این فاکتورها عبارتند از سازگاری شیمیایی اورینگ با محیط کار، دمای کاری مورد نیاز، فشار آب‌بندی مناسب، الزامات روانکاری، سایز اورینگ و همچنین هزینه اجرای آن. در نهایت، با توجه به این فاکتورها، اورینگ متناسب با نیازهای ما انتخاب می‌شود.

جنس اورینگ

جنس اورینگ

تعریف و ویژگی‌های اورینگ

اورینگ‌ها حلقه‌های شکل دار با جنس چندان انعطاف‌پذیر نیستند که برای قرارگیری در بین دو بخش از یک قطعه کافی باشد. این جنس به دلیل ویژگی‌های خاص خود مانند مقاومت در برابر فشار، حرارت و اسیدها، در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انواع جنس اورینگ

 • اورینگ‌های نئوپرن: اورینگ‌های نئوپرن به دلیل مقاومت بالا در برابر روغن، حرارت، و مواد شیمیایی، بسیار محبوب هستند. همچنین، قابلیت مقاومت در برابر سایش و پیری را نیز دارند.
 • اورینگ‌های نیتریل: این نوع اورینگ‌ها برای استفاده در محیط‌های روغنی مناسب هستند. اورینگ‌های نیتریل به دلیل هزینه پایین تولید در صنعت استفاده گسترده ای دارد.

لاتکس مصنوعی ترموست ها EPDM

مقاومت خوبی در برابر آب گرم و بخار، مواد شوینده، محلول های قابل اشتعال پتاسیم، محلول های هیدروکسید سدیم، روغن ها و گریس های پایه سیلیکون، حلال های قطبی بسیار و اسیدها و مواد شیمیایی رقیق شده دارد. فرمولاسیون های ویژه آن برای استفاده با روغن ترمز های مبتنی بر گلیکول بسیار عالی هستند. اما برای استفاده با روغن های معدنی مانند روغن ها، روان کننده ها و سوخت ها مناسب نیست. ترکیبات آن با پراکسید برای دماهای بالا مناسب است.

لاستیک نیتریل (NBR, HNBR, HSN, Buna-N)

یک ماده بسیار پرکاربرد است. این ماده به دلیل قیمت مناسب، خواص مکانیکی برجسته و مقاومت در برابر روانکارها و گریس‌ها، در صنایع مختلف استفاده می‌شود. خواص فیزیکی و شیمیایی مواد NBR بستگی به درصد اکریلونیتریل (ACN) در پلیمر پایه دارد. درصد کم ACN باعث انعطاف‌پذیری خوب در دماهای پایین می‌شود، اما مقاومت آن در برابر روغن‌ها و سوخت‌ها کاهش می‌یابد. در صورت افزایش درصد ACN، انعطاف‌پذیری در دماهای پایین کاهش می‌یابد اما مقاومت آن در برابر روغن‌ها و سوخت‌ها افزایش می‌یابد. گریدهای استاندارد NBR معمولاً در برابر روغن‌های پایه معدنی، بسیاری از گریدهای روغن هیدرولیک، هیدروکربن‌های آلیفاتیک، روغن‌ها و گریس‌های پایه سیلیکونی، و آب تا دمای ۸۰ درجه سانتیگراد مقاوم هستند.

بیشتر بدانید:اورینگ کالرز

FKM (وایتون)

FKM که با نام تجاری وایتون شناخته می‌شود، به دلیل مقاومت بسیار بالا در برابر گرما و طیف گسترده‌ای از مواد شیمیایی، شهرت دارد. این ماده علاوه بر مقاومت در برابر پیری و فرسودگی، قدرت مقاومتی عالی در برابر گاز ازون، نفوذپذیری بسیار کم در برابر گازها، و خاموش شدن خودبخودی در صورت آتش گرفتن دارد. مواد استاندارد FKM همچنین از مقاومت عالی در برابر روغن‌های معدنی و گریس‌ها، هیدروکربن‌های آلیفاتیک، آروماتیک و کلرینه شده، سوخت‌ها، روغن‌های هیدرولیک غیرقابل اشتعال (HFD) و بسیاری از حلال‌ها و مواد شیمیایی آلی برخوردار است. اما مقاومت آن در برابر آب گرم، بخار، حلال‌های قطبی، روغن ترمز مبتنی بر گلیکول و اسیدهای آلی با وزن کم مولکولی ضعیف است.

لاستیک سیلیکون (SiR):

اورینگ‌های با جنس سیلیکون رابر به دلیل قابلیت کارکرد آنها در محدوده دمای گسترده و مقاومت فوق‌العاده به ازون و فرسایش محیطی، مورد توجه هستند. نسبت به اکثر الاستومرهای آب‌بندی، خواص فیزیکی سلیکون‌ها ضعیف است. در حالت کلی، سیلیکون‌ها از لحاظ فیزیولوژیکی بی خطر بوده و به همین دلیل در بسیاری از کاربردهای داروسازی و غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرند. لاستیک سیلیکونی معمولی در برابر آب تا دمای ۱۰۰ درجه سلسیوس، روغن موتور و روغن گیربکس‌های آلیفاتیک، روغن‌های حیوانی و گیاهی مقاوم است، اما در برابر سوخت‌ها، روغن‌های معدنی آروماتیک، بخار (برای کوتاه مدت ۱۲۰ درجه سلسیوس را تحمل می‌کند)، روغن‌ها و گیریس‌های پایه سیلیکونی، اسیدها مقاومت ندارند.

 • بوتادین رابر (RB)
 • بوتیل رابر (IIR)
 • هیپالون (CSM)
 • اپیکلروهیدرین رابر (ECH, ECO)
 • FFKM
 • ACM
 • نئوپرین
 • پلی ایزوپرین
 • لاستیک استایرین-بوتادین (SBR)
 • ترموپلاستیک ها
 • الاستومر ترموپلاستیک (TPE)
 • TPO, LDPE, HDPE, LLDPE, ULDPE

با افزودن پلی یورتان ترموپلاستیک (TPU)، پلی اتر و پلی استر به مجموعه مواد الاستورمر کلاسیک، خواص مکانیکی آنها به طور قابل توجهی بهتر شده است. این مواد به خصوص در مقابل سایش، خوردگی و اکستروژن بسیار مقاوم هستند و استحکام کششی بالایی دارند. همچنین، مقاومت بسیار خوبی در برابر پارگی نیز دارند. پلی یورتان‌ها به طور کلی مقاومت مناسبی در برابر فرسایش و اثرات ناشی از ازن، روغن‌ها و گریس‌های معدنی، روغن‌ها و گریس‌های پایه سیلیکونی، مایعات هیدرولیک غیرقابل اشتعال HFA و HFB، آب تا ۵۰ درجه سلسیوس و هیدروکربن‌های آلیفاتیک دارند.

 

بیشتر بدانید:اورینگ نسوز

 

1402/6/28 7:50:25شهریور 20ام, 1402|اورینگ|بدون ديدگاه

دیدگاه خود را ثبت کنید